صفحه اصلی > دسته‌بندی نشده : ۱۲۰ شهید پرستار در ایام کرونا/طی روزهای آینده تمام پرستاران واکسینه می شوند

۱۲۰ شهید پرستار در ایام کرونا/طی روزهای آینده تمام پرستاران واکسینه می شوند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام پرستاری تهران، نشست خبری رئیس کل سازمان نظام پرستاری جمهوری اسلامی ایران با اصحاب رسانه،  امروز ۲۱ اردیبهشت سال جاری به مناسبت ۱۲ می روز جهانی پرستاران برگزار شد.

محمد میرزابیگی گفت:در بحران کووید- ۱۹ حدود ۱۰۰ هزار مبتلا پرستار و ۱۲۰ شهید پرستاری داشتیم که  بعد از ۴ ماه که از بحران کووید- ۱۹ می گذرد به طور سلسله وار معمولا ۶ یا هفت هزار نفر از پرستاران در قرنطینه یا استعلاجی به سر می برند.

وی افزود: صحنه هایی که از پرستاران میبینیم تحسین برانگیز است. آنها مشکلات مردم را بر خود ترجیح دادند.  

رئیس کل سازمان نظام پرستاری بیان کرد: تا ابتدای انقلاب تنها یک دانشگاه یعنی همان مدرسه پرستاری فیروزگر بود اما پس از انقلاب یعنی تا سال ۱۴۰۰، ۱۹۵ دانشگاه پرستاری در کشور تاسیس شد که ۱۶۰ هزار پرستار را در رده های کارشناسی، ارشد و دکتری داریم.  

میرزابیگی با  بیان این‌که در کرونا پرستاران بیمارستان را اداره کردند افزود:  بیماری کرونا درمان یا داروی خاصی ندارد پس مراقبت پرستاران مهم ترین عنصر درمانی محسوب می شود و  اگر پرستاران نبودند کرونا بسیار بیشتر کشته می‌گرفت.  

وی بیان کرد: در کشور ۱۷۰۰ مرکز مراقبت از بیماران غیرکرونایی داریم که این مراکز در  ایام کرونا خدمت رسانی کردند و حتی یک مورد متوفی از افرادی که تحت خدمت و امداد اینگونه پرستارها بودند نداشتیم و نشان می دهد که ابعاد عاطفی و روانی خیلی موثر است.  

رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: سازمان نظام پرستاری اعلام آمادگی می کند که هر میزان واکسن تولید یا وارد شود، پرستاران آماده خدمت رسانی هستند.  

وی گفت: توسعه خدمات پرستاری جامعه نگر که نرم افزارهایی محسوب می شود که استانداردهای خدمتی و قیمتی را کنترل می کنند، توسط سازمان پیگیری می شود، ما باید فضاهای موقتی جز بیمارستان برای مراقبت از بیماران تهیه کنیم.  

میرزابیگی بیان کرد: پیامی برای کاندیدها، مجلس و دستگاه های مسئول دارم و این است که وظایف خود را درست انجام دهید. کاندیداها باید برای پرستاران به اختصاص یعنی به عنوان یک رکن از نظام درمان برنامه داشته باشند.  

وی با اشاره به این‌که خواسته پرستاران از نظام پرستاری حق قانونی آنها است گفت: سازمان موضع گیریهای حرفه ای و صنفی دارد و براساس نفع پرستاران موضع می گیردو منطقی نیست که حرف های ما به کسی بر بخورد.  

وی با تاکید بر این‌که پیشرفت نظام سلامت در بعد افزایش تخت های بیمارستانی و بازنشستگی سبب شد که تمام مجوزهای خدمتی ما پر شود تصریح کرد: اما عدد استخدامی در مقابل افزایش تخت ها عددی کوچک است و در هر دوره ۵ هزار نفر از چرخه پرستاری خارج می شوند که ادامه هم خواهد داشت.  

میرزابیگی با اشاره به این‌که: روند غیردموکراتیک استخدام خیلی آهسته است، افزود:  حدود ۵۳ هزار نفر مجوز توسط سازمان برنامه و بودجه داده شده است و وزارت بهداشت آزمون برگزار کرده است. اما بیش از ۳ هزار نفر افزایش پیدا نکرده است.  

وی در خصوص واکسیناسیون پرستاران گفت: ما پرستاران را برای واکسیناسیون عمومی لازم داریم و تا آن موقع باید واکسینه و آماده شوند، پس گلایه مندی که در رابطه با واکسیناسیون پرستاران می شنوید درست است. گلایه مندی ما از نگاه دوگانه وزارت بهداشت در خصوص واکسن باقی است.

میرزابیگی با بیان این‌که الان سه روز است که از ما خواستند لیست پرستاران را بفرستیم خاطرنشان کرد: اما زمانی از ما لیست خواستند که همه دوستان خود را واکسن زده بودند.  

وی بیان کرد: هرگز سازمان نظام پرستاری در نگاه دوگانه به کادر درمان آغازگر نبوده است. بهرحال امروز اعلام می کنم که پرستاران برای واکسن خودشان تشریف بیاورند، تا الان در تهران ۵ هزار نفر اعلام حضور کردند اگر بدقولی انجام نشود طی روزهای آینده تمام پرستاران واکسینه می شوند.

admin

پست های مرتبط

حضور اعضای ششمین دوره هیئت مدیره نظام پرستاری تهران بزرگ در آیین بزرگداشت مقام پرستار

در مراسم بزرگداشت مقام پرستار روز چهارشنبه، یکم آذر ماه که به…

۲ آذر ۱۴۰۲

تجمع روز چهارشنبه جامعه پرستاری کشور از مردم و کادر درمان غزه

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هیات مدیره نظام پرستاری تهران، علی عباسی…

۲۶ مهر ۱۴۰۲

لیست صندوق های ثابت و سیار جهت شرکت در انتخابات نظام پرستاری منتشر شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام پرستاری تهران، ششمین دوره انتخابات هیات…

۶ مهر ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید