صفحه اصلی > سایر : مدیریت زخم

مدیریت زخم

مدیریت زخم

مدیریت زخم شامل آماده سازی برای کاوش و بسته شدن زخم با سابقه ای شروع می شود که شامل مکانیسم آسیب دیدگی و وضعیت ایمن سازی کزاز و حساسیت های بیمار است. نکات مهم برای مدیریت زخم شامل مواردی است که ممکن است بیمار را در معرض خطر عفونت یا بهبودی زخم قرار دهد.

زخم باز چیست؟

زخم باز آسیب دیدگی است که شامل شکستگی خارجی یا داخلی در بافت بدن است که معمولاً پوست را درگیر می کند. تقریباً همه در دوره ای از زندگی خود دچار زخم باز می شوند. بیشتر زخم های باز جزئی هستند و در خانه قابل درمان هستند.

سقوط ، تصادف با اشیا تیز و تصادفات رانندگی بیشترین علت ایجاد زخم های باز است. در صورت تصادف جدی ، باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. این امر خصوصاً در صورت خونریزی زیاد یا خونریزی بیش از ۲۰ دقیقه ادامه می یابد.

آیا انواع مختلفی از زخم های باز وجود دارد؟

چهار نوع زخم باز وجود دارد که بسته به علت آنها طبقه بندی می شود.

سایش

سایش زمانی ایجاد می شود که پوست شما روی یک سطح خشن یا سخت ساییده شود یا خراشیده شود. بثورات جلدی نمونه ای از سایش است. خونریزی معمولاً زیاد نیست ، اما برای جلوگیری از عفونت باید زخم را مالش داده و تمیز کرد.

بریدگی

پارگی یا بریدگی عمیق پوست است. تصادفات با چاقو ، ابزار و ماشین آلات از علل مکرر پارگی است. در مورد پارگی های عمیق ، خونریزی می تواند سریع و گسترده باشد.

سوراخ شدن

سوراخ کوچکی است که در اثر یک جسم پرجوش ، مانند میخ یا سوزن ایجاد می شود.

سوراخ شدن ممکن است خونریزی زیادی نداشته باشد ، اما این زخم ها می توانند به قدری عمیق باشند که به اندام های داخلی آسیب برسانند. اگر حتی یک زخم کوچک دارید ، به دکتر خود مراجعه کنید تا یک آمپول کزاز تزریق کرده و از عفونت جلوگیری کنید.

پارگی

پارگی جزئی یا کامل پوست و بافت زیر است. آن ها به شدت و به سرعت خونریزی می کنند.

چگونگی مدیریت زخم باز

برخی از زخم ها ممکن است در خانه درمان شوند و برخی دیگر ممکن است برای درمان لازم است به پزشک مراجعه شود.

مراقبت در منزل برای زخم های جزئی

زخم های جزئی را می توان در خانه درمان کرد. ابتدا زخم را بشویید و ضد عفونی کنید تا تمام آلودگی ها و بقایای آن پاک شود. برای کنترل خونریزی و تورم از فشار و افزایش مستقیم استفاده کنید.

هنگام بسته بندی زخم ، همیشه از پانسمان یا باند استریل استفاده کنید. زخم های بسیار جزئی بدون باند بهبود می یابند. شما باید زخم را به مدت پنج روز تمیز و خشک نگه دارید. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی استراحت می کنید.

درد به طور معمول با زخم همراه است. طبق دستورالعمل بسته بندی ، می توانید استامینوفن مصرف کنید. از مصرف محصولات آسپیرین خودداری کنید زیرا باعث خونریزی یا طولانی شدن آن می شود.

اگر کبودی یا تورم دارید ، یخ روی آن بگذارید. اگر وقت خود را در فضای باز می گذرانید ، از کرم ضد آفتاب با ضریب محافظت در برابر آفتاب (SPF) 30 استفاده کنید تا زمانی که کاملاً بهبود یابد.

admin

پست های مرتبط

کمبود ۶ میلیون پرستار در جهان

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرستاران را از مهم ترین منابع انسانی نظام سلامت خواند و اعلام کرد: کمبود گروه پرستاری توسط سازمان بهداشت جهانی، اصلی ترین مشکل کمبود نیروی انسانی نظام های سلامت است.

۲۷ خرداد ۱۴۰۲

پیام تبریک اعضای هیات مدیره نظام پرستاری تهران بزرگ به مناسبت عید نوروز

، اعضای هیات مدیره نظام پرستاری تهران به مناسبت آغاز سال جدید بیانیه ای را منتشر کردند .

اجرای قانون تعرفه‌گذاری با وجود پیگیری‌های سازمان نظام پرستاری متوقف شده است

رئیس هیئت‌مدیره نظام پرستاری تهران، گفت: قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری با توجه به پیگیری‌های متعدد سازمان نظام پرستاری متوقف شده و مراحل بعدی این قانون تاکنون پرداخت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید