صفحه اصلی > انجمن های پرستاری و استخدامی : اعتراض شدید سازمان نظام پرستاری به بی توجهی در استخدام پرستاران با وجود نیاز شدید بیمارستانها، بیماران، مردم و تاکید رهبر معظم انقلاب

اعتراض شدید سازمان نظام پرستاری به بی توجهی در استخدام پرستاران با وجود نیاز شدید بیمارستانها، بیماران، مردم و تاکید رهبر معظم انقلاب

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، محمد میرزابیگی روز سه شنبه افزود: تعجب می کنم  با وجود دهها دلیل روشن ، تاکیدات رهبر معظم انقلاب در روز پرستار بر جدیت در استخدام پرستاران و رفع کمبود پرستار، تجربیات دنیا  در جذب پرستار ویژه کرونا و تاکید مسئولان دولت بر استخدام پرستار اما متاسفانه همچنان شاهد بی توجهی برخی مسئولان هستیم. 
رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: هم از جهت روش کار بسیار عادی رفتار می کنند و انگار اصلا کرونایی وجود ندارد و روال بروکراتیک خود را طی می‌کنند و هم نسبت به رفع کمبود جدی پرستار در بیمارستانها اقدام عاجل نمی کنند.
وی ادامه داد: کمبود شدید پرستار تاثیر مستقیم بر مرگ و میر بیماران کرونایی و بیماران بدحال دارد و یک مساله مزمن و قدیمی است به طوری که بر اساس  کف استانداردهای بین المللی باید به ازای هر تخت بیمارستانی یا هر هزارنفر جمعیت کشور؛ بیش از سه پرستار شاغل و فعال داشته باشیم اما به دلیل محدودیت های کشور، مجموعه مسئولان استاندارد ۲٫۵ پرستار به ازای هرتخت در ۲۴ ساعت شبانه روز را پذیرفتیم با این حال هنوز این میزان در کشور ما  فقط ۷ دهم پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی  در ۲۴ ساعت است. یعنی تعداد پرستاران کشور برابر یک چهارم استاندارد مورد نیاز و توافقی داخل است. 
رئیس کل سازمان نظام پرستاری تاکید کرد: با این میزان پرستار در واقع حدود یک چهارم میزان استاندارد مورد نیاز بیمارستانها از گروه پرستاری شاغل داریم، در حالی که بسیاری از کشورهای با شاخص های بدتر از ایران بیش از ۳ پرستار به ازای هر تخت یا هر هزار نفر جمعیت شان دارند. که در برخی کشورها به ۹ پرستار هم می رسد.  
وی گفت: مساله بسیار مهم این است که در سه تا چهار سال گذشته تا اواخر سال قبل و اول امسال هیچ نیروی پرستار جدیدی در بیمارستانها استخدام نشده است، در حالی که در همین مدت از یکسو تعداد زیادی تخت بیمارستانی(حدود ۱۰ هزار تخت) و به خصوص تخت های مراقبت های ویژه، اورژانس و بیمارستان های  مناطق  محروم که به تعداد پرستاران بیشتری نیاز دارد،اضافه شده از طرفی تعداد زیادی از پرستاران در همین سنوات اخیر بازنشسته شده اند که تعداد آنها در سه سال گذشته حدود ۱۶ هزار نفر از گروه پرستاری بدون جایگزینی بوده است. 
میرزابیگی افزود: درواقع به جای این پرستاران بازنشسته نیز در سه سال گذشته هیچ پرستاری استخدام نشده بود. و مرتب بار کاری ناشی از خروج نیروی پرستاری و نیز توسعه‌ تخت های بیمارستانی جدید به دوش پرستاران موجود می افتد این یعنی از یک طرف مداوم استاندارد پرستار به تخت و جمعیت کاهش می یابد و از سوی دیگر به اجبار ساعت اضافه کار پرستاران افزایش می یابد.
وی گفت: در واقع یک پرستار مجبور است بار حداقل ۴ پرستار را بدوش بکشد. با این همه کمبود شدید و مزمن نیرو، از بهمن ماه سال قبل کرونا هم آمد و دیدیم که با مردم و بیماران و پرستاران چه کرد پرستاران عزیز از جان گذشته بدون ذره ای درنگ، در خط مقدم به مصاف کرونا رفتند، بیشتر و پیشتر از اعضای خانواده بیماران کرونایی به آنها نزدیک شدند بالغ بر ۷۵ هزارنفر از کادر پرستاری خودشان به کرونا مبتلا شدند. این در حالی است که تعداد زیادی از پرستاران مظلوم ما خانواده های محترم شان نیز مبتلا شدند. بیشتر از ۷ هزار پرستار هم به علت ابتلا به کرونا از گردونه خدمت رسانی خارج شدند. 
رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: پرستاران عزیز ما در چنین شرایطی با بحران کرونا مواجه شدند و با وجود کمبود شدید نیرو، از یک طرف بار کاری پرستاران به شدت بالا رفت و از طرف دیگر با ابتلای بیش از ۷۰ هزار نفر از پرستاران به کرونا و عوارض به جای مانده از آن و به علاوه محدودیت ناشی از لباس، دوری خانواده، شهادت بیشتر از ۱۰۵ کادر پرستاری و… فضای بسیار سختی برای پرستاران محترم ایجاد شد. با این حال پرستاران گل کاشتند و مورد محبت و تحسین مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، سایر مسئولین و آحاد مردم عزیز ایران اسلامی قرار گرفتند.  
وی تاکید کرد: با این حال با توجه به کمبود شدید و مزمن پرستار از گذشته، که حدود یک چهارم استاندارد توافقی داخل کشور بود، بازنشستگی حدود ۱۶ هزار پرستار در سنوات اخیر، افزایش ۱۰هزار تخت بیمارستانی جدید و خروج بیش از ۷ هزار پرستار مبتلا به کرونا از گردونه خدمت رسانی، اکنون باید عاجلانه حداقل ۴۰ هزار نفر کادر  پرستار استخدام شود تا فقط به شرایط چند سال قبل یعنی حفظ همان ۹ دهم تا یک نفر به ازای هر تخت یا هر هزار نفر جمعیت کشورمان برگردیم اما اکنون با مشاهده تعداد پرستاران در سهمیه هر دانشگاه، این خلاء بزرگ و بی توجهی عجیب به استخدام پرستاران شدیدا به چشم می خورد که خلاف تمام ضروریات، مصالح مردم، نظام سلامت و نیاز شدید بیماران مظلوم بخشهای ویژه و بالاخص منویات اخیر مقام معظم رهبری است.

میرزابیگی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب به استخدام پرستاران و وعده مسئولان دولت برای استخدام ۳۰ هزار نفر در گروه پرستاری افزود: البته که باید هم سهمیه های ابلاغی بازنگری شود و هم تمام ۳۰ هزار مجوز استخدامی بعدی فقط وفقط به گروه پرستاری اختصاص پیدا کند و یک نفر هم نباید غیر از گروه پرستاری باشد تا فقط بتوانیم شرایط حداقلی همان ۸دهم تا یک پرستار به تخت را حفظ کنیم. و به یاری خداوند بزرگ مردم عزیز ایران اسلامی را از چنگ بیماریهای مختلف نجات دهیم.    
وی استخدام پرستار را یک نیاز جدی و اضطراری کشور خواند و گفت: سازمان نظام پرستاری به شدت آن را به عنوان مهمترین مطالبه مردم، بیماران و جامعه پرستاری کشور دنبال می کند و بر این باور است که حتی یک نفر از سهمیه ۳۰ هزار نفری استخدام پرستاران نباید به غیر از گروه پرستاری اختصاص پیدا کند.
رئیس کل سازمان نظام پرستاری افزود: اگر مسئولان بخشهای مختلف و معاونین محترم وزارت بهداشت به دنبال استخدام نیرو غیر از گروه پرستاری (هر نوع نیرویی) چه برای اورژانس یا بهداشت یا… هستند، باید برای آن به طور جداگانه سهمیه، مجوز  استخدامی و اعتبار لازم بگیرند و استخدام  کنند. اما خواهش می کنم از این حق مسلم مردم عزیز ایران اسلامی چشم پوشی کنند و اجازه دهند بالین بیمار در بیمارستان های کشور پاسخگوتر، اطمینان بخش تر و با توفیقات بیشتری به مردم و بیماران خدمت رسانی شود. تا آمار مرگ و میر بیماران کرونایی و بیماران بدحال کمتر شود.
وی گفت: همگان شاهدند که تاکنون هر امتیازی با توجه به فداکاری و ایثار پرستاران به این گروه اختصاص داده  شده، بین همه گروه های پرستاری و غیر پرستاری و حتی غیر درمانی از بالین تا ستاد تقسیم می شود و گاهی  پرستاران عزیز در انتهای صف برخورداری از برخی مزایا قرار گرفتند و دم نزدند. چون حفظ جان مردم را به قیمت نثار جان خویش تضمین کردند و این معامله را فقط خداوند متعال قیمت گذاری می کند.  که بسیار ارزشمندتر از اعداد و ارقام نازل و اندک است که به آنان داده می شود.
میرزابیگی افزود: اما بحث تامین نیرو با توزیع پاداش کرونا متفاوت است. پرستاران عزیز با تبع بلند خود به خاطر مردم از خیلی از حقوق مادی خود عبور کردند و لب به شکوه نگشودند، چون خواستند نوازشگر سخت ترین لحظات زندگی بیمارانشان باشند. جان دادند اما نپرسیدند این شیفت موظفی من است، یا شیفت ناشی از اضافه کار اجباری است یا … فقط و فقط کار کردند و کار کردند.  
وی گفت: اما تعداد نیروی انسانی پرستاری قابل مقایسه با پاداش کرونا نیست که مناعت طبع پرستاران محترم اجازه پرسش ندهد. بلکه این موضوع  از مواردی است که دقیقا بر اساس نیاز بیماران و حجم شیفت های اجباری و میزان ساعات کاری که این روزها پرستاران ما را حتی از درخواست مرخصی استحقاقی خود محروم کرده است، باید محاسبه و تبدیل به نیروی انسانی در حوزه  پرستاری شود و سهمیه بیمارستان های دانشگاه های علوم پزشکی کشور مشخص و معین شود.  
وی ادامه داد: پرستاران در بیمارستانهای سراسر کشور از ۲۴ ساعت شبانه روز، حداکثر ۷ ساعت را از تعامل و همکاری سایر رسته های شاغل برخوردار باشند. لیکن بقیه۲۴ساعت شبانه‌روز و سایر روز و شب های تعطیل وغیر تعطیل را بدون کمک و حضور دیگران مستقلا و منظم اداره می کنند که برنامه‌ریزی و نظم شان به منظم ترین سیستم‌های مدیریتی و کاری، فخر می فروشد.  
وی گفت: پرستاران عزیز درتوافق حرفه ای و اخلاقی نانوشته ای با وجدان و خدای خود گویا ذاتا قبول کرده اند که در هر شرایطی، پاسخگوترین، مسئولیت پذیرترین، در دسترس ترین، و… باشند و تمام کمبودهای مادی و معنوی سیستم را به تنهایی به دوش بکشند و ثانیه به ثانیه در بیمارستانها مشغول خدمت باشند.  
میرزابیگی گفت: این درست نیست که به پرستاران پرکار کم توقع با بی توجهی برخورد شود. مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در روز پرستار امسال با رهنمودهای جانفزایشان، علاوه بر وعنایت ویژه به پرستاران، به مسئولین هم درس توجه به تکالیف خود در قبال پرستاران کم نظیر کشورمان آموختند. لذا نباید تحت هیچ شرایطی به کمبود پرستار به فرسودگی های جسمی و روحی و روانی و خستگی مفرط آنان دامن بزنیم.
وی افزود: در طول سال‌های متوالی و جلسات متعدد با سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی شاهد بوده ام که آنها به ترکیب، تناسب و درصد نیروهای نظام سلامت و نحوه توزیع، مخصوصا به میزان بالای نیروهای پشتیبانی در دانشگاههای علوم پزشکی اعتراض داشته اند. معمولا در همه جای دنیا در بیمارستانها حدود ۲۵ درصد نیروها پشتیبانی هستند، ۷۵ درصد نیروهای مراقبت‌های پرستاری درمان و پیراپزشکی هستند در حالی که در بسیاری از بیمارستانها و دانشگاههای علوم پزشکی کشور ما این نسبت برعکس است.


هشدار سازمان نظام پرستاری 


وی با اشاره به هشدار سازمان نظام پرستاری نسبت به بی توجهی احتمالی به استخدام پرستاران در دانشگاههای علوم پزشکی خاطرنشان کرد: سازمان نظام پرستاری براساس منویات مقام معظم رهبری که دقیقا اشاره فرمودند« ۳۰ هزار پرستار استخدام  شوند» و با توجه به اوضاع نامعلوم غافلگیر کننده کرونا و…، در صورتی که سهمیه بندی ابلاغی بازنگری نشود و اگر از ۳۰ هزارنفر بعدی، خارج از گروه پرستاری جذب شوند، ضمن انعکاس این اعتراض به دولت محترم، مجلس شورای اسلامی، قوه محترم قضائیه  و سایر  دستگاههای  نظارتی، تبعات ناشی از کمبود پرستاری را به عهده کسانی می داند که در این نوع تعیین سهمیه‌های استخدامی نقش دارند و هرگاه شورای عالی سازمان نظام پرستاری صلاح بداند تصمیماتی متناسب با شرایط و مسایل مرتبط خواهد گرفت.  
وی همچنین گفت: موضوع تغییر وضعیت نیروهای پرستاری شرکتی و نیز مزایای پرستاران شاغل در سایر دستگاههای غیر دولتی، خصوصی، بیمارستان های نظامی، تامین اجتماعی، نفت و…در دستور کار ما قرار دارد و تا حصول نتیجه پیگیری می کنیم. 
وی در مورد تعرفه گذاری خدمات پرستاری و مباحث مربوط به به آن گفت: به زودی هم مصاحبه اختصاصی و هم اخبار جدیدی را  در این زمینه بیان خواهم کرد.

admin

پست های مرتبط

مهلت ثبت‌‎نام انتخابات نظام پرستاری تمدید شد

براساس پیگیری‌های انجام شده از سوی سازمان نظام پرستاری، مهلت ثبت‌نام داوطلبان انتخابات نظام پرستاری تمدید شد.

آغاز ثبت‌نام داوطلبان ششمین انتخابات هیئت مدیره نظام پرستاری

ثبت نام داوطلبان عضویت در ششمین دوره انتخابات هیئت مدیره سازمان نظام پرستاری آغاز شد.

پرچم عزای حسینی(ع) در ارتفاعات پایتخت توسط پرستاران تهرانی به اهتزاز درآمد

پرچم عزای حسینی(ع) در ارتفاعات پایتخت توسط پرستاران تهرانی به اهتزاز درآمد

دیدگاهتان را بنویسید