صفحه اصلی > انجمن های پرستاری و استخدامی : استخدام ۳۰ هزار نیروی دیگر در سال آینده

استخدام ۳۰ هزار نیروی دیگر در سال آینده

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری تهران ، دکتر محمد میرزابیگی در همایش ویدئو کنفرانسی هیئت مدیره های نظام پرستاری سراسر کشور هیئت مدیره های سازمان نظام پرستاری را سرپنجه های خدمت در حوزه نظام پرستاری برشمرد و گفت: سازمان نظام پرستاری به لحاظ قانونی واسطه بین پرستاران و حاکمیت است و از ابتدای آغاز به کار این دوره نیز همواره خود را متعهد دانستیم که با انسجام فکری و به دور از هر گونه حاشیه پردازی به این وظیفه قانونی خود عمل کنیم.

وی افزود: بی شک در مسیر پیگیری مطالبات پرستاران باید نیازها از خود جامعه پرستاری استخراج شود نه اینکه یک عده در اتاق های در بسته بنشینند و استراتژی های پرستاری را بی خبر از بدنه پرستاری و میدان عمل که همان بیمارستانها است، بنویسند.

وی با تأکید بر اهمیت نظرات هیئت مدیره های نظام پرستاری گفت: نظرات و پیشنهادهای مطرح شده از سوی هیئت مدیره ها همواره در تصمیم گیری های سازمان لحاظ می شود و از درون همین نظرات است که برنامه های آینده و اولویت های ما در سازمان مشخص می شود.

دکتر میرزابیگی تاکید کرد: سازمان نظام پرستاری همواره برای پیگیری رفاه و معیشت پرستاران در یک همدلی و همفکری کامل حرکت می کند و در این بین شورای عالی سازمان منسجم و خوشفکر مباحث را بررسی می کند و زمانی که با مصوبه ای موافقت شد همگان خود را متعهد به اجرای آن می دانند و تمام فعالان سازمان شبانه روز زحمت می کشند تا چرخ تعهد به پرستاران متوقف نشود و بتوان با تلفیقی از برنامه ریزِی عملیاتی و برنامه محور و حاکمیت روح مطالبه گری، کارها را پیش ببریم.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری برنامه ریزی برای سال ۱۴۰۰ را در گرو هم اندیشی و ارائه نظرات کارشناسی از سوی تمامی فعالان این عرصه به ویژه هیئت مدیره های نظام پرستاری دانست و از هیئت مدیره ها خواست نظراتشان را به ستاد سازمان منعکس کنند.

وی با اشاره به وقایع یکسال گذشته بعد از شیوع کرونا افزود: در طول یکسال گذشته، کرونا سرمایه اجتماعی بسیار بزرگی برای جامعه پرستاری به ارمغان آورد و یک اعتماد عمومی در مردم و اقتدار حرفه ای در پرستاری ایجاد شد که امیدوارم به خوبی از این فرصت حاصل شده مراقبت کنیم.آن را ارزان از دست ندهیم و از آن به عنوان یک سابقه تاریخی ارزشمند برای حرفه پرستاری استفاده کنیم. با پشتوانه آن گام های بلند حرفه ای برداریم و این دستاورد بزرگ را هزینه خواسته های کوچک نکنیم.

دکتر میرزابیگی به درس ها و تجربیات دوران کرونا اشاره کرد و گفت: افزون بر بازسازی اعتماد عمومی درس بزرگی که در دوران کرونا برای همگان اعم از نظام سلامت، مردم و جامعه پرستاری حاصل شد این بود که زمین بازی نظام سلامت نباید فقط بیمارستان ها باشند و کادر سلامت می توانند امکان نقش آفرینی را در عرصه های دیگر هم داشته باشند. در این راستا با توجه به اینکه گروه های آسیب پذیر اولین گروه هایی هستند که باید در امان باشند اهمیت بحث مراقبت و خدمات دهی در منزل بیش از پیش بر همگان روشن شد.

لزوم بازنگری در خدمات نظام سلامت
وی با اشاره بر لزوم بازتعریف سرانه نظام سلامت گفت: شاخص های دخیل در نظام سلامت باید دوباره جانمایی شوند و مراقبت های پرستاری نیز باید در کنار سایر آیتم های سرانه ملی قرار بگیرد و وزن و درصدی را به خود اختصاص دهد و مبنای هویت، خدمت و درآمد پرستاری شود.

میرزابیگی با تاکید بر اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری و پیگیری مداوم سازمان نظام پرستاری در این زمینه گفت: بدون تردید هدف ما از اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری از همان ابتدای طرح این قانون صرفا یک افزایش چند برابری کارانه های نبوده و نیست بلکه بر این باوریم علاوه بر اینکه باید عدالت در پرداخت ها ایجاد شود باید هویت پرستاری در خدمات سلامت پررنگ تر و مشروع تر شود و نباید خدمات پرستاری را صرفا در بیمارستان ها و روی تخت های بیمارستانی تعریف کرد.

وی ضمن ارائه سرفصل هایی از کارکردها، دستاوردها و پیگیری های صورت گرفته از سوی سازمان نظام پرستاری در طول یکسال گذشته گفت:  شاکله برنامه ریزی و تصمیم گیری برای سال ۱۴۰۰ نیز همانند سالهای گذشته همان قوانین بالادستی، اصول حاکم، شعار سال، اهداف سالانه و برنامه و مطالباتی است که هر سال پیگیر آنها هستیم.

جایزه شعار سال پرستاری
دکتر میرزابیگی با اشاره به شعار سال پرستاری گفت: هر سال همزمان با روز پرستاری شعاری به عنوان شعار سال انتخاب می شود که پیش زمینه ای برای برنامه های پیش رو است و معمولا مقدمه ای برای شعار سال بعدی نیز محسوب می شود. در نظر داریم امسال به سه هیئت مدیره ای که با توجه به تلفیقی از شعار روز پرستار امسال و  برنامه های پیش رو، بهترین شعار سال را برای سال ۱۴۰۰ استخراج کند، جوایزی اهدا شود.

اهداف ویژه سازمان نظام پرستاری در سال آینده با رویکردهای مختلف اعم از رویکرد مردمی، نظام سلامت، نهادهای هویتی و سمن ها و تشکل های مردمی به انحای مختلف دنبال خواهد شد.
استخدام نیرو بیش از وعده سازمان محقق شد
وی با اشاره به پیگیری های صورت گرفته در خصوص رفع مشکل کمبود نیرو در حوزه پرستاری گفت: در این زمینه قول هایی داده بودیم که به لطف خدا به بیش از آنچه وعده کرده بودیم، رسیده ایم. قولی که داده بودیم جذب سالانه ۱۰هزار نیرو بود که با توفیق پروردگار در یکسال و نیم گذشته مجوز استخدام ۵۲ هزار و ۲۰۰ نیرو گرفته شد که ۴۰ تا ۴۵ درصد آن به گروه پرستاری تعلق دارد و با احتساب نیروهای فوریت های پزشکی این رقم به حدود ۵۵ درصد می رسد که این رقم ۲٫۵ برابر وعده ای است که داده شده بود.

خبر خوش دیگری که در همین راستا داریم این است که به احتمال زیاد، مجوز استخدام دیگری با بیش از ۳۰ هزار استخدام برای سال آینده نیز تکرار خواهد شد 

رئیس کل سازمان نظام پرستاری افزود: با جدیت تمام پیگیر  تغییروضعیت نیروهای شرکتی  وسایرمطالبات آنهاهستیم.

میرزابیگی اصلاح برنامه قاصدک را نیز از دیگر دستاوردها خواند و گفت: هر چند هنوز در برخی جاها این طرح هنوز به طور کامل اجرایی نمی شود ولی به هر حال هر کاری باید نقطه ای آغاز شود تا به مرور به سمت نقطه مطلوب حرکت کند.

وی ادامه داد: اگر چه کارانه ها به علت کرونا مقداری کاهش یافته است ولی هم در بحث کمک های جبرانی وهم کوتاه کردنزمان معوقات پیگیری های زیادی شد ونتایج آنرادیدید که امیدواریم در اتفاقاتی که برای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری می افتد، مقداری منابع پایدارتر شود که با این بادها و طوفان ها نوسان پیدا نکند.
 
رئیس کل سازمان نظام پرستاری ساماندهی اعتباربخشی، پوشش بیمه ای بیماری های مزمن و اصلاح نظام پرداخت را از دیگر برنامه های در دستور کار و پیگیری سازمان نظام پرستاری خواند و گفت: به دنبال مشورت با کارشناسان مسلط به قانون، مقرر شد بحث فوق العاده ویژه و پرداخت براساس فصل دهم خدمات کشوری از اولویت های اول و مهم سازمان باشد که خوشبختانه توانستیم امر را هم به نتیجه برسانیم و در کنار آن بحث تعرفه گذاری خدمات پرستاری نیز که همواره جزو اولویت سازمان بوده است را در تلاشیم تا حصول نتیجه از مجاری قانونی پیگیری جدی کنیم.

خبرهای خوش برای پرستاران بخش خصوصی، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح
وی ادامه داد: مطالبات پرستاران در بخش های خصوصی، نیروهای مسلح و تأمین اجتماعی نیز از دیگر برنامه هایی بوده است. همواره برای رفع مشکلات نیروهای شاغل در این بخش ها تلاش کرده ایم. رایزنی های خوبی نیز صورت گرفته است. پذیرش فوق العاده ویژه توسط سازمان تامین اجتماعی از جمله دستاوردهایی است که حاصل شده است و خبرهای خوشی نیز در این حوزه در راه است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری اظهار داشت: در بخش درون سازمانی نیز اقدامات خوبی در جهت اصلاح قانون سازمان، شفاف سازی عملکردی سازمان، توانمندسازی و اقتداربخشی به هیئت مدیره های سازمان صورت گرفته است و همواره جزو اولویت های سازمان بوده است چرا که معتقدیم هیئت مدیره ها ویترین، آبرو و حیثیت سازمان محسوب می شوند و لحظه ای از وضعیت آنها غافل نیستیم.

به گفته میرزابیگی پیگیری اصلاح پرداخت به دانشجویان، پیگیری تصویب سند جامع مراقبت های پرستاری در مجلس، دیدارها و رایزنی با مقامات کشور نظیر دیدار با مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری، وزرای دولت، نمایندگان مجلس،  تصویب قانون فوق العاده ویژه و سختی کار برای دانشگاه آزاد، پیگیری آیین نامه شهدای خدمات و امتیازات شبه ایثارگری برای پرستاران و رفع مسائل مربوط به قانون مشاغل سخت و زیان آور از دیگر اقداماتی است که در طول سال گذشته در دستور کار سازمان نظام پرستاری بوده است.

وی افزود: علاوه بر پیگیری اولویت های درون حرفه ای، در جامعه نیز اولویت هایی مثل معرفی استانداردهای خدمات پرستاری، فعال تر کردن مراکز مراقبت در منزل (هوم کر)، مراقبت های پرستاری از بیماران مزمن و حضور بیشتر پرستاران در فضای مجازی و نرم افزارهای پرستاری را پیگیر هستیم.

همکاری پرستاران با طرح شهید سلیمانی
وی با تآکید بر لزوم همکاری همه جانبه جامعه پرستاری  با طرح شهید سلیمانی و طرح های مشابه گفت: همکاری جامعه پرستاری با چنین طرح هایی نه تنها ضامن سلامت بیشتر مردم است بلکه نقش بسزایی در کنترل موج های کرونایی و حضور و معرفی پرستاری در سطح جامعه دارد.

وی همچنین با اشاره به اقدامات صورت گرفته در سطح بین الملل گفت: مباحث مربوط به کرونا نیز اعم از امور ویژه شهدای خدمت و امتیازات شبه ایثارگری از اولویت های در حال پیگیری است.

میرزابیگی ادامه داد: سازمان نظام پرستاری در راستای وظیفه صنفی و حرفه ایی که دارد باید حق و سهم جامعه پرستاری را براساس راهکارهای قانونی مطالبه کند و در این عرصه فعالانه برخورد کند.

وی ضمن قدردانی از هیئت مدیره های سازمان نظام پرستاری گفت: تلاش است که ارتباط و جلسات مستقیم با هیئت مدیره ها به صورت فصلی انجام شود تا بتوانیم برنامه های سازمان نظام پرستاری را با بروز رسانی اطلاعات از این طریق پیش ببریم.

در این نشست رئیس کل سازمان نظام پرستاری پس از شنیدن نظرات و پرسش های روسای هیئت مدیره ها به سوالات طرح شده، پاسخ داد.

admin

پست های مرتبط

مهلت ثبت‌‎نام انتخابات نظام پرستاری تمدید شد

براساس پیگیری‌های انجام شده از سوی سازمان نظام پرستاری، مهلت ثبت‌نام داوطلبان انتخابات نظام پرستاری تمدید شد.

آغاز ثبت‌نام داوطلبان ششمین انتخابات هیئت مدیره نظام پرستاری

ثبت نام داوطلبان عضویت در ششمین دوره انتخابات هیئت مدیره سازمان نظام پرستاری آغاز شد.

پرچم عزای حسینی(ع) در ارتفاعات پایتخت توسط پرستاران تهرانی به اهتزاز درآمد

پرچم عزای حسینی(ع) در ارتفاعات پایتخت توسط پرستاران تهرانی به اهتزاز درآمد

دیدگاهتان را بنویسید