صفحه اصلی > معاونت مراقبتهای پرستاری : اجرای پایلوت طرح پرستار پیگیر با هدف کاهش هزینه‌های بیمارستانی

اجرای پایلوت طرح پرستار پیگیر با هدف کاهش هزینه‌های بیمارستانی

معاون پرستاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی توضیحاتی درباره طرح پرستار پیگیر ارائه کرد.

به گزارش پایگاه خبری نظام پرستاری تهران، «مریم حضرتی» معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره طرح «پرستار پیگیر» گفت: به دلیل افزایش هزینه‌های درمان در بیمارستان‌ها و اینکه ایران نیز در ۲۰ سال آینده یک کشور سالمند است و از هر ۵ نفر یک نفر بالای ۶۰ سال خواهد بود این طرح برنامه‌ریزی شده است.

وی ادامه داد: بیمارانی که در بیمارستان بستری می‌شود ارتباط آنها پس از ترخیص با بیمارستان قطع می‌شود و ممکن است این موضوع باعث عدم تبعیت درمان شود و یا ممکن است خوددرمانی داشته باشد. بنابراین برای پیشگیری از مراجعه مجدد بیمار به بیمارستان و جلوگیری از عدم تبعیت بیمار از درمان و خوددرمانی و ارائه خدمات بهتر این طرح برنامه‌ریزی شد.

 معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: این طرح در دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حال انجام است و این طرح در رابطه با بیماران سکته مغزی، انسداد ریه و انسداد مزمن قلبی ارائه می‌شود.

حضرتی افزود: در این خصوص نیز یک واحد پیگیری وضعیت بیمار در بیمارستان ایجاد شده است که بیمار هنگام ترخیص به این بخش ارجاع داده می‌شود. در این بخش اگر بیمار به مراقبت در منزل نیاز داشته باشد به واحد مراقبت در منزل ارجاع داده شده و وضعیت او پیگیری می‌شود و اگر بیمار امکان مراقبت در منزل را نداشته باشد به مراکز مراقبت‌های طولانی مدت ارجاع داده می‌شوند. همچنین اگر نیاز به آموزش یا مشاوره داشته باشند به این مراکز ارجاع داده می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: این طرح به مدت شش ماه به صورت پایلوت انجام می‌شود و آیین‌نامه اولیه نیز برای آن‌ها نوشته شده و اگر به طور کامل پیش رود این طرح به صورت ملی در کشور اجرا می‌شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  یادآور شد: پرستار پیگیر هم باید پرستار کارشناس با حداقل ۵ سال تجربه کاری باشد و اصول آموزش به بیمار را بداند و در رابطه با مراکز مراقبت در منزل نیز آموزش لازم را دیده ‌است.

انتهای پیام

admin

پست های مرتبط

دریافت مجوز جذب ۲۲۰۰ نیروی قراردادی در حوزه پرستاری

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مجوز جذب ۲۲۳۸ نیروی قراردادی در حوزه پرستاری دریافت شده که در دست اقدام است و نوع تقسیم ‌بندی‌ها هم متناسب با نیاز استان‌ ها خواهد بود تا مشکل کمبود پرستار تا حدودی برطرف شود.

اجرای فاز ششم صدور پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاران

معاون پرستاری وزیر بهداشت از اجرای مرحله ششم صدور پروانه صلاحیت حرفه‌ای برای احراز پست مدیریتی پرستاری خبرداد.

تأمین اعتبار جهت جذب ۳۰۰۰ نیرو برای بیمارستان‌های کشور و تدوین آیین نامه پرستاری تخصصی

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تدوین آیین نامه پرستاری تخصصی در کشور، در عین حال از تامین اعتبار جذب ۳۰۰۰ نفر با اولویت پرستار با موافقت سازمان برنامه و بودجه خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید